Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi w Witowie




Atrakcje

Na obszarze wspólnoty najbardziej atrakcyjnym terenem jest Dolina Chochołowska, która jest najdłuższą (10 km) i największą powierzchniowo (35 km2) z dolin Tatr Polskich. W wielu miejscach można obejrzeć wspaniałe twory natury, takie jak: wąwóz Między Ściany, dolomitową galerię Mnichów w Borowcu, "park skalny" Korycisk z progiem o wysokości 33 m i spadającą z niego siklawą. Osobliwość hydrologiczną stanowi wywierzysko poniżej Niżniej Bramy. Z dość licznych jaskiń największą jest Szczelina Chochołowska długości 2320 m.

Piesza wędrówka 8 km dnem Doliny Chochołowskiej do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej przynosi wiele niezapomnianych wrażeń. Turyści skorzystać mogą z góralskiej dorożki konnej lub z wypożyczalni rowerów dla pokonania tej trasy. Atrakcję, szczególnie dla dzieci stanowi kołowa kolejka turystyczna.

Z Doliny Chochołowskiej prowadzą szlaki turystyczne na szczyty Tatr Zachodnich okalających dolinę:

  • Grzesia - 1653 m n.p.m.,
  • Rakoń - 1879 m n.p.m.,
  • Wołowiec - 2063 m n.p.m.,
  • Jarząbczy Wierch - 2137 m n.p.m.,
  • Starorobociański Szczyt - 2137 m n.p.m..

Z Doliny prowadzą również szlaki do innych dolin tatrzańskich.

Dużą atrakcję turystyczną Doliny stanowi pasterstwo góralskie, z typowym budownictwem i całością swoich archaicznych form zwyczajowych i gospodarczych. Jego tradycje sięgają XV wieku, podobnie jak początki górnictwa kruszcowego, którego ślady widoczne są do dziś.

W zimie są tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki narciarskiej, z nartostradami z Grzesia i Wyżniej Polany Chochołowskiej. Na Polanie Chochołowskiej w pobliżu schroniska, do dyspozycji narciarzy jest przenośny wyciąg orczykowy długości 250 m.

Przy wylocie Doliny Chochołowskiej Wspólnota prowadzi duży parking samochodowy, gdyż wjazd do doliny jest zabroniony. Wspólnota na swojej własności w Dolinie Chochołowskiej o Dolinie Lejowej, w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska i Tatrzańskim Parkiem Narodowym, całkowicie przejęła obsługę ruchu turystycznego, pobierając za wstęp opłatę od turystów. Dochody w całości przeznaczane są na remont szlaków turystycznych przebiegających przez tereny Wspólnoty oraz na realizację zadań z zakresu ochrony przyrody.

Wspólnota jest właścicielem dwóch budynków z drewna wybudowanych w stylu regionalnym, w których znajdują sie punkty gastronomiczne, a w jednym z nich również część hotelowa.

Właściciele Wspólnoty  serdecznie zapraszają na szlaki turystyczne przebiegające przez ich teren.